Избери тема

Мемоари, декларации, позиви и други подобни документи изпращани от българите от Македония през XIX и XX век.

1) Владимир Кусев от Прилеп, Вардарска Македония:

В навечерието на Деветоюнски преврат от 1923 г. председателят на Националния комитет на Съюза на македонските братства в България, прилепчанинът Владимир Кусев излиза с позив към българите от Македония емигрирали в различни части на света. В документа Кусев съобщава за конфликта, в който се намират ВМРО и македонските дейци със земеделското правителство на Стамболийски и че борбата за освобождение на Македония може да се наложи да бъде поета от македонската емиграция намираща се извън България.

Началото на позива. Целия документ може да прочетете в линка посочен по-долу

“Драги съотечественици,

С прискърбие требва да Ви съобщим, че освободителното дело на македонския българин е подложено на нови изпитания. Борбата против похитителите на родната ни земя не престава, макар да е поставена да се води при много трудни условия. Въпреки поставновленията на договорите за мир, на македонските българи се отказват всекакви условия за легална работа от обществен характер и национално саморазвитие…

Източник: “До Българо-македонската емиграция в Съединените Щати, Канада, Румъния, Египет, Цариград и всички други държави“, публикувано във в-к “Независима Македония. Орган на македонската емиграция“, год. I, бр. 12, София, 23 юни 1923 година


Loading

Privacy Policy